DARBECİLER ERİKEL'İ BAŞBAKAN YAPACAKMIŞ
2010-03-25

DARBECİLER ERİKEL'İ BAŞBAKAN YAPACAKMIŞ

Mason liderlere suikast hazırlığındayken yakalanan Hamurcu, avukatı Yusuf Erikel'in kendisine, 'darbe sonrası kurulacak hükümetin başbakanı olacağını' söylediğini öne sürdü.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Başkanı Mustafa Asım Akın ve Kaya Paşakay'a suikast hazırlığı içinde olduğu gerekçesiyle yakalanan Hacı Ali Hamurcu, ifadesinde bir dizi iddiada bulundu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 16 sayfa ifade veren Hamurcu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde çalışırken 2007 yılında taksi durakları için rüşvet aldıklarını, ancak yöneticiler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini söyledi. Hamurcu şu iddiaları ortaya attı:

- Avukat Yusuf Erikel davama bakacaktı. Ağabeyinin bürosundaki ilk karşılaşmamızda yanında resmi üniformalı bir tuğgeneral vardı. Benim davamı halledebileceğini düşündüm. Sonradan bana Kuvay-i Milliye Derneği Genel Başkanı olduğunu, Ergenekon ismini vermeden bu örgütün üyesi olduğunu ima etti.

SUÇU ÜSTLENMEMİ İSTEDİLER

- Erikel, bir restaurantta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Hukuk Müşaviri Hüseyin Beyhan ile buluştu. Oradan beni aradı, suçu üstlenirsem 6 ay yatıp çıkacağımı söyledi. Ben de kabul ettim. Yusuf Erikel'e Kayseri Belediyesi'ne ait mühürlü ve kaşeli üzerinde rakam bulunmayan bir senedin bende olduğunu söyledim.

'10 MİLYON YAZIN' DEDİ

- Yusuf Erikel senedi benden aldı, birlikte İstanbul'a geldik. Hurşit Tolon'u aradığını söyledi. Bu görüşmede karşı taraf açık senede rakam olarak 10 milyon yazılmasını istedi.

- Yusuf Erikel, Hurşit Tolon'un bilgisi dahilinde 7 kişilik bir ekip kurulduğunu ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nden bu parayı tahsil edeceklerini söyledi. Bunun üzerine ben de polise bilgi verdim. Ayrıca Savcı Zekeriya Öz'ü aradım, sekreterine konuyu anlattım.

BELEDİYEYİ KÜÇÜK KURŞUNLATTI

- Bu olaydan bir kaç gün sonra Kayseri Büyükşehir Belediyesi kurşunlanmıştı. Sonradan Erikel, bu olayı Veli Küçük'ün adamlarının senedi tahsil edebilmek için gözdağı vermek amacıyla yaptıklarını söyledi.

HURŞİT TOLON'LA GÖRÜŞTÜK

- Hurşit Tolon'u iki kez Erikel'in ofisinde gördüm. Yakalanmadan 3-4 gün önce Erikel ile birlikte Fenerbahçe Orduevi'ne gittik. Burada Hurşit Tolon ile görüştük. Tolon benden, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 10 yıllık gelişim planlarını istedi. Amacı ihaleler olabilir.

Suikast planının altından 10 milyonluk sahte senet çıktı

Mason üstatlara yönelik suikast girişiminin perde arkasında 10 milyon TL'lik senet kavgasının olduğu belirlendi. Bıçakla yakalanan Hacı Ali Hamurcu'nun, 10 milyonluk düzmece bir senedi tahsil için bazı Ergenekon sanıklarının avukatlığını yapan Yusuf Erikel'le anlaştığı, onun da aracılık için Mason locasını önerdiği öğrenildi. Beklenen yardımı alamayınca Erikel'in, üstatları hedef gösterdiği öne sürüldü.